PRVI PREGLED I PROVJERA VITALNIH FUNKCIJA

Prepoznavanje:

Prvi pregled je pregled kada odmah priđete unesrećenom i ustanovite u kakvom je stanju. Kod prvog pregleda potrebno je držati se ABC načela (A – AIRWAY (otvaranje disajnog puta); B – BREATHING (disanje) i C – CIRCULATION (cirkulacija)). Pod prvim pregledom podrazumijeva se pregled:

Da bi se adekvatno zbrinula unesrećena osoba potrebno je provjeriti vitalne funkcije, preko kojih takođe možete saznati dosta informacija o stanju u kojem se nalazi unesrećena osoba (da li je svjesna, da li diše, kakav je puls, koja je frekfencija disanja, da li je puls ubrzan…).

Kada se desi nesreća, prvo je potrebno ustanoviti da li je unesrećena osoba pri svijesti ili je u besvjesnom stanju. To možete provjeriti glasom (kada dozivate unesrećenu osobu i postavite pitanja: „Da li me čujete?“, „Šta Vam se desilo?“, “Ako me čujete otvorite oči ili mi stisnite ruku“ . . .) i dodirom (lagano protresite ramena).

Provjera disanja se sprovodi gledanjem, slušanjem i osjećanjem. Gledate da li se podiže grudni koš, slušate da li se čuje disanje (Vaše uho je na nosu unesrećene osobe) i osjećajem (Vaša ruka se nalazi na grudnom košu unesrećene osobe i na taj način osjećate da li dolazi do podizanja i spuštanja grudnog koša).

NAPOMENA: Odrasla osoba obično diše frekfencijom 12-16 udisaja u minuti. Kod provjere disanja potrebno je provjeriti:

Provjera cirkulacije vrši se provjerom pulsa. Puls se provjerava prstima (ne palčevima, nego kažiprstom i srednjim prstom) laganim pritiskom na kožu. Provjera pulsa vrši se na vratnoj arteriji (stavite jagodice prsta u udubljenje između vratnog mišića i dušnika) a može se provjeriti i na ručnom zglobu. Kod beba puls se mjeri na nadlaktici.

Normalna brzina pulsa kod odrasle osobi iznosi 60 do 80 otkucaja u minuti.

NAPOMENA: Kod provjere pulsa, potrebno je obratiti pažnju na sledeće: