Briga o starijim osobama

Situacija u Crnoj Gori:

Procenat stanovništva starijeg od 65 godina je u stalnom porastu, pa se sa pravom može reći da Crna Gora spada u red evropskih zemalja koje ubrzano stare. Najveći problemi sa kojima se stariji suočavaju svakodnevno tiču se usamljenosti, posebno kada govorimo o starijima koji žive sami u udaljenim selima, siromaštva, nemogućnosti da brinu o sebi, loših životnih uslova, zdravstvenih problema, nedostatka razumijevanja i podrške zajednice.

Aktivnosti Crvenog krsta:

Crveni krst Crne Gore realizuje program Briga o starijim osobama i zdravo starenje u 12 opština u Crnoj Gori (Bar, Budva, Bijelo Polje, Berane, Cetinje, Mojkovac, Kolašin, Nikšić, Plav, Pljevlja, Podgorica i Tivat). Cilj aktivnosti koje se realizuju je unaprjeđenje kvaliteta života starijih osoba i olakšavanje njihove svakodnevice kroz različite usluge socijalne zaštite.

Direktni korisnici programa su osobe starosti od 65 godina i više, koje se nalaze u teškoj materijalnoj i zdravstvenoj situaciji, koje žive same ili sa nekim od članova porodice i koje nijesu obuhvaćene sličnom vrstom podrške od neke druge institucije ili organizacije. 

Usluge podrške se pružaju kroz kućne posjete, telefonske pozive i klubove za starija lica. Usluge obuhvataju: pružanje psihi-socijalne podrške, obavljanje manjih kućnih poslova, odlazak u nabavku, zakazivanje pregleda kod ljekara, nabavku ljekova, procjenu potreba, olakšavanje komunikacije sa zajednicom, edukativne i kreativne radionice, druženje, izlete, obilježavanje značajnih datuma, podizanje svijesti šire javnosti o potrebama starijih, dijeljenje humanitarne pomoći... Trenutno je programom obuhvaćeno oko 700 korisnika kojima usluge pruža oko 150 volontera.

Kako pomoći:

Ukoliko želiš da se priključiš timu volontera koji starije posmatraju kao značajan resurs društva, možeš se prijaviti u neku od navedenih opštinskih organizacija Crvenog krsta. Nakon završene obuke za rad sa starijima, svaki volonter dobija nekoliko korisnika koje obilazi dinamikom koja se dogovori u odnosu na potrebe korisnika i mogućnosti volontera. Ako nemaš dovoljno vremena, ali želiš da pomogneš, možeš donirati različitu pomoć u zavisnosti od potreba korisnika (hranu, higijenu, gaderobu, namještaj).