Briga o socijalno ugroženim pojedincima i porodicama

U skladu sa misijom i Zakonom definisanim statusom organizacije za pomoć državi u humanitarnoj oblasti, Crveni krst Crne Gore svoje programske aktivnosti definiše u skladu sa potrebama korisnika, njihovim zahtjevima, ekonomskom situacijom u zemlji, ali i realnim mogućnostima za efikasno djelovanje. Cilj ovih aktivnosti je smanjenje ljudske patnje, kao i ublažavanje postojećih problema koji se najčešće odnose na socio-ekonomsku ugroženost, isključenost iz društva, bespomoćnost, nemogućnost zaposlenja, itd. Kao neke od ciljnih grupa, koje smatramo prioritetnim zbog izražene ugroženosti i svih problema sa kojima se svakodnevno suočavaju, Crveni krst prepoznaje: starije osobe, beskućnike, djecu i omladinu sa smetnjama u razvoju, RE (Romi, Egipćani) populaciju, azilante, osobe oboljele od HIV-a, žrtve trgovine ljudima, kao i socijalno ugrožene porodice. Brojne programske aktivnosti finansirane su zahvaljujući donacijama: međunarodnih organizacija, drugih nacionalnih društava, privatnih preduzetnika i  pojedinaca.

Crveni krst Crne Gore godišnje podijeli više tona pomoći (prehrambeni i higijenski artikli) socijalno ugroženim građanima. Humanitarne pakete godišnje dobije preko 2 500 porodica, a pomoć se većinom prikuplja kroz dvije sabirne akcije koje se održavaju u maju i novembru mjesecu, kao i iz sopstvenih resursa i uz pomoć donatora. Mimo ovih akcija, opštinske organizacije Crvenog krsta socijalno najugroženijim građanima kontinuirano dijele pomoć u hrani, higijenskim artiklima, obući i odjeći.

Redovno se pruža pomoć i za posebne ciljne grupe, koje su obuhvaćene projektima, kao što su starija lica, pripadnici RE (Romi, Egipćani) populacije, lica sa smetnjama u razvoju, beskućnici, tražioci azila. Dijele se i invalidska kolica i pomagala; pripadnici romske populacije su kontinuirano dobijaju pomoć u hrani, higijenskim artiklima, obući i odjeći, školskom priboru; dok se za starija lica redovno organizuje psiho-socijalna i medicinska podrška, kao i podjela humanitarne pomoći.  U pojedinim OOCK posebna pažnja posvećena je i beskućnicima koji, pored humanitarne pomoći i psiho-socijalne podrške, dobijaju podršku u rješavanju položaja i ostvarivanja  osnovnih prava.

Kako pomoći:

Ukoliko imaš obuću, odjeću, knjige ili druge stvari, koje više ne koristiš, doniraj ih nama, a mi ćemo znati kome su one najpotrebnije.