Podrška ranjivim grupama

Briga o azilantima

Za tražioce azila i izbjeglice u Jugoistočnoj Evropi, ovaj projekat teži ka pružanju pomoći u prijemnim centrima obezbjeđujući psiho-socijalnu podršku za tražioce azila,  koju pružaju psiholog i socijalni radnik. Tražiocima azila se omogućava i bolja komunikaciju i artikulisanje potreba kroz angažovanje prevodioca arapskog jezika. Aktivnosti kroz ovaj projekat temelje se na opštim programskim zadacima Crvenog krsta Crne Gore i ugovoru o partnerstvu sa UNHCR-om, kojim je definisana naša uloga. Projekat ima tri komponente: psiho-socijalna podrška tražiocima azila koji su smješteni u nekom od prihvatnih centara; pomoć  licima  koja su dobila dozvolu boravka u Crnoj Gori (status izbjeglice ili lica sa međunarodnom zaštitom), i  obilazak pograničnog pojasa u cilju pomoći licima koja nijesu još uvijek ušla u sistem azila. Istovremeno, imamo i aktivnu ulogu u koordinisanju aktivnosti institucija i organizacija u čijem je opsegu briga tražiocima azila u Crnoj Gori.

Cilj ovog projekta je da se poboljšaju uslovi života za tražioce azila koji su smješteni u prihvatnim centrima, kao i da se omogući lakša, kvalitetnija i brža integracija onim licima koja su dobila status izbjeglice u Crnoj Gori, ili status lica sa međunarodnom zaštitom. Poseban akcenat je na žrtvama nasilja, djeci, trudnicama i oboljelima.

Najbitnije aktivnosti podrazumijevaju pružanje psiho-socijalne podrške za posebno ranjive pojedince/porodice, i prevodilačke usluge; obezbjeđivanje materijalne pomoći (garderoba, higijena, udžbenici, školski pribor, lijekovi, stomatološke usluge)  posebno ranjivim porodicama i pojedincima; pružanje podrške za specifične medicinske slučajeve obezbjeđujući tretmane i ljekove; organizovanje edukativnih radionica; redovan obilazak pojedinaca/porodica koje su u procesu integracije, pružanje pomoći u komunikaciji sa institucijama.

Briga o beskućnicima

Cilj ovog programa je da se pomogne licima koja su, usljed različitih životnih okolnosti, ostala bez adekvatnog smještaja. Prihvatilište za beskućnike trenutno postoji u Podgorici, a sličan oblik podrške je prisutan i u Pljevljima.

Koordinacija Prihvatilištem u Podgorici je povjerena Crvenom krstu Crne Gore. Ona podrazumijeva brigu o korisnicima, vođenje evidencije, obezbjeđivanje prehrambenih artikala, kao i usku saradnju sa Centrom za socijalni rad Podgorica. Koordiniranje podrazumijeva i kontaktiranje Sekretarijata za rad, mlade i socijalno staranje u slučaju potreba koje se odnose na sami objekat koji se koristi.

Crveni krst aktivno radi i na osnaživanju korisnika i ova aktivnost se realizuje u saradnji sa Centrom za socijalni rad, gdje se, pored rješavanja administrativnih problema, sa korisnicima prave različiti planovi usluga pomoći.

Kako pomoći:

Ukoliko želiš da se uključiš u naše programe podrške za beskućnike, možeš donirati stvari koje tebi nisu potrebne, a koje mogu biti od koristi beskućnicima. Pored ove vrste pomoći, možeš se uključiti i u volonterske aktivnosti, koje podrazumijevaju psiho-socijalnu podršku i edukaciju beskućnika u prihvatilištima.